Fakültemiz Öğretim Üyesi Prof.Dr. Yusuf Baran En Başarılı Rektörler Listesinde

Fakültemiz Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü öğretim üyesi olan ve aynı zamanda Enstitümüz Rektörü Prof.Dr. Yusuf Baran, Scopusa göre h index: 24, Atıf Sayısı: 1735 ve Web Of Science’a göre h index: 23, Atıf Sayısı: 1667 ile “Başarılı Rektörler” arasında yer aldı.

Türkiye’deki yükseköğretim sisteminin geliştirilmesine katkı sağlamak amacıyla kurulan Üniversite Araştırmaları Laboratuvarı’nın (ÜniAr), Türkiye’de görev yapan rektörlerin akademik profilini çıkaran bir çalışma yaptı.

Çalışmada rektörlerin akademik yayın performansları değerlendirildi. Scopus ve Web of Science adlı şirketlerin veritabanlarına dayanarak oluşturulan “Türk rektörlerin uluslararası yayın ve atıf sayılarını” içeren listede Enstitümüz Rektörü Prof. Dr. Yusuf Baran, akademik performansı ile Türkiye’nin en başarılı rektörleri arasında yer aldı.

BİLİMSEL ATIF NEDİR?

Atıf bilimsel bir makalenin, diğer bir bilimsel makaleyi kaynak göstermesidir. Bilimsel bir derginin bir yılda, önceki iki yıla ait makalelere aldığı atıfların, önceki iki yılın yayımlanan makale sayısına bölünmesiyle elde edilen orandır.